3. kapitola
Získavanie zamestnancov
Úlohy na riešenie
Úloha na riešenie 1: Vhodnosť využitia metód získavania zamestnancov
Uveďte a odôvodnite, ktoré metódy (kombinácia minimálne 3 metód) by ste využili pri získavaní zamestnancov na pracovné pozície:
- riaditeľ ekonomického oddelenia,
- predavačka v potravinách,
- operátor (pásový robotník),
- asistent riaditeľa ekonomického oddelenia,
- recepčná,
- zdravotná sestra,
- čašník.
K pozíciám, ktoré sa rozhodnete získavať publikovaním v niektorom z médií (tlačenom/elektronickom), uveďte konkrétne aj názov média/stránky.
Úloha na riešenie 2: Linked In
Vytvorte si vlastný profil na Linked In a prepojte sa s kolegami (zo školy, práce, brigády a pod.).
Úloha na riešenie 3: Tvorba inzerátu
Vytvorte inzerát na vami vybranú pozíciu. Uveďte metódu jeho propagovania, uveďte konkrétne aj názov média/stránky.
Úloha na riešenie 4: Spätná väzba uchádzačom
Vytvorte dva informačné materiály. V jednom pozvite úspešných uchádzačov na výberové konanie a v druhom poďakujte neúspešným uchádzačom za účasť.
Úloha na riešenie 5: Inzerát (Joniaková a kol. 2016)
Pani Patelová sa prihlásila na inzerát uverejnený v miestnych novinách na obsadenie voľného pracovného miesta referenta kariérneho rozvoja v mieste bydliska. Inzerát a špecifikácia pracovných požiadaviek uvádzali trojročnú skúsenosť v oblasti poradenstva kariérneho rozvoja, ako kľúčové kritérium náboru. Paní Patelová pracovala štyri roky ako referentka kariérneho rozvoja v miestnej škole. Náborový špecialista prijal veľké množstvo prihlášok a vznikol problém vytriediť do užšieho výberu menší počet uchádzačov, ktorí budú pozvaní na výberový rozhovor. Po určitých diskusiách náborová komisia rozhodla, že na pohovor budú pozvaní tí uchádzači, ktorí majú skúsenosť aj so vzdelávaním dospelých, keďže podnik pripravoval expanziu svojich služieb aj do tejto oblasti. Na základe tohto dodatočného rozhodnutia, ktoré komisia považovala za nevyhnutnú podmienku výberu, pani Patelová medzi kandidátmi na výberový rozhovor nebola. Domnievala sa, že mala dostatočnú kvalifikáciu pre voľné pracovné miesto, zodpovedajúcu inzerátu, popisu práce aj špecifikácii na obsadenie tohto pracovného miesta, ktoré jej boli zaslané. Pani Patelová nadobudla dojem, že je nepriamo diskriminovaná a celú vec sa rozhodla riešiť.
Otázky:
- Aké dôsledky malo rozhodnutie komisie na rovnosť príležitostí dodatočným kritériom zúžiť výber kandidátov na rozhovor?
- Prečo môže mať pani Patelová dojem, že sa stala obeťou nepriamej diskriminácie?
- Čo by mali členovia komisie do budúcna urobiť inak?