Manažment ľudských zdrojov

Katarína Stachová Zdenko Stacho 

Trnava: Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave
Prvé vydanie
138 strán
ISBN 978-80-572-0386-5
2023

Organizácie si v súčasnej dobe začínajú čoraz viac uvedomovať, že v podmienkach rozvinutej globalizácie a rozbiehajúcej sa štvrtej priemyselnej revolúcie sú základnými premennými udržania si konkurencieschopnosti stúpajúce nároky na inovačnú kapacitu a krátky čas na uvedenie na trh (Helmrich 2015). Rozhodujúcim faktorom v tomto boji už nie sú prioritne neživé premenné v podniku, keďže technológiu konkurencie, ako aj finančnú stratégiu, je možné napodobniť oveľa jednoduchšie než kedykoľvek predtým (Blštáková a kol. 2019). Rozhodujúcim faktorom sú živé organizmy, keďže napodobniť mäkké aspekty riadenia a vývoja v organizácii je v skutku nemožné (Stachová a kol. 2020). Ľudský kapitál možno vnímať ako jedinú a jedinečnú, živú a oživujúcu, dynamickú a dynamizujúcu silu podniku (Blašková 2011). Práve starostlivosťou o najcennejšiu premennú v organizácii majú oddelenia ľudských zdrojov.

V našich podmienkach, žiaľ v mnohých organizáciách, stále prevláda tendencia prisudzovať miesto a význam ľudskému faktoru až po aktivitách, zameraných na technicko-ekonomické problémy. V praxi sa často stretávame s tým, že kým pri riešení ekonomických, technických a právnych problémov pracujú celé štáby odborníkov, otázkam ľudských zdrojov sa venuje len okrajová pozornosť. V dôsledku meniacich sa podmienok je potrebná zmena v správaní sa organizácií v riadení ich interného prostredia, s prioritným zreteľom na ľudské zdroje. Práve tie sa v kontexte priemyselnej revolúcie a post-pandemickej doby javia ešte kľúčovejšie ako kedykoľvek predtým. Práve v tejto dobe sa od nich vyžaduje, resp. očakáva, ešte vyššia flexibilita, zvýšenie efektívnosti, angažovanosti a spolupatričnosti k organizácii.

Z uvedených dôvodov potreby pripravenosti a kompetentnosti manažérov organizácií a opodstatnenosti danej problematiky patrí Riadenie ľudských zdrojov resp. Manažment ľudských zdrojov, Personálny manažment, Manažment ľudí, Personálne riadenie alebo Personálna práca dlhodobo medzi jadrové predmety na programoch patriacich do študijného odboru Ekonómia a manažment. Základy teoretického zabezpečenia k danej problematike pre Slovenské univerzity dali autorky Kachaňáková (1995, Riadenie ľudských zdrojov, Ekonomická univerzita), Vetráková (1996, Personálny manažment – Univerzita Mateja Bela), Višňovský (1996, Riadenie ľudských zdrojov – Vysoká škola poľnohospodárska) a Bajzíková (1999, Personálny manažment Univerzita Komenského v Bratislave). Informácie z týchto prvých publikácií sa stali zdrojom východiskových poznatkov a inšpiráciou pre mnoho ďalších odborných publikácií slovenských autorov venujúcich sa danej problematike na slovenských vysokých školách v súčasnosti ako napr. Joniaková, Blštáková, Olexová (EUBA), Smerek, Ďurian (UMB), Alli Taha (PUv Prešove), Hitka, Lorincová (TUZVO), Kucharčíková (ŽU v Žiline), Bajzíková, Kirchmayer, Fratričová (UKv Bratislave), Ližbetinová (VŠTE), Urbancová (ČAZV) a i… a takisto boli učiteľmi, vzormi aj pre autorov predkladanej publikácie, ktorí v rámci predkladaných textov vo veľkej miere využívajú citácie a prínosy tak ich mentorky doc. Kachaňákovej a jej kolegov a takisto texty svojich kolegov a priateľov s partnerských vysokých škôl tak na Slovensku ako aj v zahraničí.

Back to Top